Noviny Galerie Na shledanou

Galerie Na shledanou vydává 40 stránkové smuteční noviny. Shrnují práce vystavujících umělců a také mají své teoretické téma.

První číslo bylo věnované vývoji české funerální architektury a lokální funerální historii, druhé se věnovalo lokálním i globálním tématům spjatých se smrtí a uměním. 

Třetímu číslu výtvarně dominují ilustrace trofejí jelenů Jana Turnera. Hlavním tématem jsou „malé smrti zaživa“, především v umění a architektuře. Najdete tu rozhovor se Borkem Lacinou o medikamentech, které schizofreniky neléčí, ale naopak zadržují doživotně v nemoci, nebo článek o mumifikaci architektury památkovou péčí. 

Rozhovor s antropologem Mnislavem Zeleným o rituálech smrti amazonských indiánů. Malíř Josef Bolf vzpomíná, jak mu silné deprese bránily v životě. Na příhraniční region Čech se zaměřuje text o životě a smrti domů a krajiny po odchodu sudetských Němců a také rozhovor s významnou volyňskou osobností, Jahnem Josefem Matějkou. V novinách je reportáž z krátkého představení Galerie Na shledanou na pražských Olšanských hřbitovech, které doplnila hostina, přednášky a nástěnná malba Ondřeje Malečka a článek Martiny Faltýnové o živém ruchu na středověkém hřbitově.  

Jádrem připravovaného čtvrtého čísla je projekt Překročení prahu aneb o smrti a znovuzrození kurátora Jiřího Zemánka, který se v galerii uskutečnil v roce 2015. Ten byl inspirovaný rozsáhlými objevy transpersonální psychologie a kosmologie, které dávají velkou naději na plnější prožívání našeho vědomí, nevědomí, světa a vesmíru. O reálném "překročení prahu" podává svědectví rozhovor který připravila Martina Faltýnová.  V novém čísle se budeme rovněž věnovat tématům spojeným s technologiemi a smrtí – možnostmi smrti práce a diskuzím o nové podobě života a prožitků ve virtuálním prostředí.  Noviny výtvarně doprovodí malířka Adéla Součková.

Oblíbené příspěvky